Kreatywnym być

„Kreatywność polega na widzeniu tego, co inni widzą, ale myśleniu tego, czego inni nie  myślą.” Posługując się wypowiedzią Alberta Einsteina, chcemy przedstawić Wam świat dość nieoczywisty i trudny do uchwycenia. Co się za tym kryje? Kreatywność. To słowo, które często kojarzy się z artystami, pisarzami i artystycznymi duszami. To zdolność do alternatywnego myślenia, tworzenia nowych rozwiązań i odkrywania nieznanych ścieżek. Przyjrzyjmy się znaczeniu kreatywności i jak możemy ją rozwijać w naszym biznesie. Witajcie w kreatywnym świecie!Czym jest kreatywność?

Kreatywność to zdolność do myślenia inaczej, świeżego spojrzenia na znane problemy, tworzenia nowych pomysłów i wyrażania siebie w oryginalny sposób. To proces myślowy, który pozwala nam eksplorować nieznane obszary, łączyć różne elementy i tworzyć coś nowego i wartościowego.

Dla wielu ludzi kreatywność wyraża się poprzez malarstwo, muzykę, taniec czy pisanie. To tworzenie dzieł sztuki, które przekazują emocje i myśli. Kreatywność może objawiać się w tworzeniu historii i opowieści, które angażują i inspirują innych. Nawet w codziennym życiu, kreatywność pomaga nam radzić sobie z niespodziewanymi wyzwaniami i trudnościami.


Niezależnie od tego, czy jesteś artystą, przedsiębiorcą czy osobą szukającą rozwiązań w codziennym życiu, kreatywność może pomóc Ci stworzyć coś wyjątkowego.


Kreatywność w biznesie

W dzisiejszym świecie, gdzie konkurencja nie śpi, a każda firma prześciga się w tworzeniu nowych produktów, ciężko o trafienie na pierwszy plan i wybicie się z tłumu. Mówiąc wprost – produkt ma każdy. Dlaczego Twój jest lepszy? Co zrobić, żeby odbiorcy wybrali właśnie Twój produkt?

Istotę zagadnienia trafnie oddał prof. L. Garbarski z Katedry Marketingu Akademii L. Koźmińskiego: ,,W działalności marketingowej kreatywność jest coraz częściej doceniana. W agencjach reklamowych od lat występują działy kreatywne kierowane przez dyrektorów kreatywnych. W działach badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw są tworzone zespoły kreatywne, od których oczekuje się oryginalnych pomysłów nowych produktów lub usług. W agencjach badań marketingowych poszukuje się bardziej wiarygodnych metod badań rynkowych oraz identyfikacji tzw. insight. Od działów marketingu oczekuje się nowych rozwiązań cenowych, innowacyjnych form sprzedaży i współpracy z klientami, a także odnajdywania nowych grup docelowych i nisz. Oczekiwania narastają wraz ze stawianiem marketingowi znacznie poważniejszych zadań niż tylko osiąganie skuteczności komunikacji marketingowej (…) Kreatywność w marketingu staje się zatem nieodzowna nie tylko przy tworzeniu użytecznych i wartościowych produktów, usług lub procedur, ale także w tworzeniu skutecznych modeli biznesowych.” 

Oczywiście podpisujemy się pod tym. Trzeba zawsze być otwartym na nowe pomysły. Kreatywność w biznesie to źródło innowacji. To właśnie dzięki niej powstają nowe produkty, usługi, procesy i rozwiązania, które mogą odmienić firmę i branżę. Firmy, które inwestują w rozwijanie kreatywności swoich pracowników, często osiągają przewagę konkurencyjną, ponieważ są bardziej elastyczne i gotowe do adaptacji w zmieniającym się środowisku biznesowym.

Kreatywne kampanie reklamowe, treści i materiały marketingowe są bardziej przyciągające dla odbiorców. Innowacyjne podejście może sprawić, że Twoja firma będzie wyróżniać się na tle konkurencji. Ważne, aby dać się zapamiętać i pozostawić trwałe wrażenie w umysłach odbiorców.

Kreatywność w biznesie jest jak iskra, która zapala ogień innowacyjnych działań. To umiejętność myślenia poza schematami i eksperymentowania, co pozwala firmom wyjść poza granice tradycyjnych rozwiązań. 


Kiedy zanika kreatywność …

… nie panikuj! Nie jesteś pierwszy i na pewno nie ostatni. To nie matematyka, a nasza głowa też ma prawo do ,,zawieszania się”. W pędzącym świecie i natłoku licznych obowiązków nie zawsze znajdujemy czas i siłę, aby na zawołanie uruchomić naszą kreatywność. Jednym z naszych głównych wrogów są niestety utarte schematy myślowe. Przykłady? Trafne spostrzeżenia zostały opracowane w materiałach w ramach projektu NAUKA, opracowanych przez K. Jaśkiewicza:

,,Zawsze robiliśmy to w ten sposób, po co to zmieniać?

Jest tylko jeden sposób właściwego wykonania tego zadania.

Nauczyłem się robić to w ten sposób i nigdy się nie zawiodłem.

Żołnierzyki są dla chłopców, a lalki – dla dziewczynek.”

Utarte przez nas schematy sprawiają, że coś co się początkowo sprawdzało, po pewnym czasie utrudnia przekroczenie pewnych barier i odkrywanie nowych rozwiązań.

Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli chcesz stworzyć coś nowego i unikalnego otwórz się na nowe doświadczenia i wyjście poza swoją strefę komfortu. Szukaj inspiracji spotkaniach z nowymi ludźmi, podróżach czy też tematach trudnych, czasami niewygodnych. Warto również poświęcić uwagę działaniom konkurencji. Obejrzenie tego co robią inni w branży może pomóc w znalezieniu punktu wyjścia do własnych kreatywnych rozwiązań, inspiracji do tego co możemy zrobić, a czego wręcz unikać.

„Najlepsze pomysły marketingowe często rodzą się w miejscach, gdzie nikt się tego nie spodziewa. Dlatego bądźcie otwarci na inspirację z różnych źródeł”

Kreatywność to proces, który można rozwijać i stale udoskonalać. Dlatego warto inwestować w rozwijanie tej umiejętności zarówno u siebie, jak i w swojej firmie. Pamiętaj, że kreatywność może być kluczem do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej i długotrwałego sukcesu na rynku.

Źródła:

L. Garbiński Akademia Leona Koźmińskiego ,,Uwarunkowania kreatywności w działalności marketingowej”

K. Jaśkiewicz Materiały szkoleniowe przygotowane w ramach projektu NAUKA

Olga JurczakCopywriter