Jak wyróżnić swoją stronę wśród konkurencji?

Sprawdź nasz autorski model tworzenia nowoczesnych, intuicyjnych i funkcjonalnych stron internetowych

W dzisiejszych czasach i erze cyfrowej nie ma wątpliwości, że posiadanie profesjonalnej strony internetowej jest kluczowe dla większości przedsiębiorstw. To coś, co kształtuje w umyśle klienta pierwsze wrażenie o firmie. Za wszystkim stoją dziesiątki godzin i zaangażowanie wielu specjalistów o różnych kompetencjach, które przekłada się na to, że strona jest atrakcyjna wizualnie, funkcjonalna i intuicyjna. Sztuką jest połączenie tych wszystkich elementów w taki sposób, by znaleźć kompromis między oczekiwaniami klienta, pogodzeniem realizacji kilku projektów jednocześnie oraz… realiami. Jak robić to dobrze? Sprawdź, jak wygląda proces tworzenia stron internetowych w naszej agencji.

ANALIZA BIZNESOWA, BRIEF STRONY I WYCENA PROJEKTU

Pierwszym elementem tworzenia strony jest analiza biznesowa, czyli pierwsze spotkanie z klientem, podczas którego zbieramy potrzeby i oczekiwania odnośnie strony oraz definiujemy główny cel biznesowy.  

Następnie klient otrzymuje od nas do wypełnienia szczegółowy brief zawierający wszystkie niezbędne pytania, które ułatwią potem tworzenie całego projektu strony. Wspólnie z klientem omawiamy brief i ewentualne wątpliwości, które się pojawią przy jego opracowywaniu.

Kolejnym, istotnym aspektem jest estymacja czasu i wycena całego projektu strony internetowej. To proces określenia czasu potrzebnego do wykonania poszczególnych etapów projektu, takich jak web design, przygotowanie treści, projektowanie, kodowanie, testowanie i wdrożenie. Natomiast wycena projektu obejmuje koszty pracy specjalistów oraz koszty związane z oprogramowaniem, hostingiem i innymi narzędziami niezbędnymi do realizacji projektu.

Właściwe oszacowanie czasu i kosztów jest kluczowe dla powodzenia projektu. Dlatego estymacja czasu i wycena projektu muszą być przeprowadzone bardzo dokładnie, uwzględniając wszystkie istotne czynniki, takie jak stopień skomplikowania projektu, wymagania techniczne, terminy realizacji oraz budżet klienta.

Następnie przygotowujemy wycenę strony dopasowaną do ilości funkcjonalności, jakie znajdą się na stronie w stosunku do budżetu klienta, jaki może na to przeznaczyć. Jest to niezbędny etap, który jest fundamentem do dalszej pracy. Dlatego już na samym początku przykładamy szczególną uwagę do tego, by szczegółowo przedstawić klientowi jak będzie wyglądać praca nad całym projektem: pod kątem terminów realizacji oraz samego projektowania strony. 

Zależy nam na tym, by pokazać naszym klientom, że pracujemy zgodnie z metodologią Agile. Po każdym istotnym etapie tworzenie strony internetowej, raportujemy klientowi przebieg prac. Pozwala to jednocześnie korygować i naprawiać na bieżąco pojawiające się problemy, a także zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa nad tym, że cały projekt przebiega prawidłowo.WEB DESIGN – PROJEKT MAKIETY STRONY INTERNETOWEJ

Projektowanie makiety strony internetowej rozpoczyna się od określenia wymagań i celów biznesowych klienta oraz przeanalizowania charakterystyki branży. Następnie UI designer tworzy szkic i model, który przedstawia wizualny koncept strony internetowej. Dopiero wtedy można przystąpić do praktycznej realizacji projektu, który będzie w pełni dostosowany do potrzeb klienta i oczekiwań rynkowych. Wszystko to ma na celu stworzenie spójnej, estetycznej i łatwej do użytku strony internetowej. Po zaakceptowaniu szkiców przez klienta, można rozpocząć pracę nad projektowaniem pozostałych elementów interfejsu.

Ważnym elementem web designu jest także zadbanie o responsywność strony, czyli dostosowanie do różnych rozmiarów ekranów urządzeń mobilnych. W dzisiejszych czasach większość użytkowników przegląda strony internetowe na urządzeniach mobilnych, dlatego responsywność strony jest niezbędna dla zapewnienia dobrej jakości użytkowania.

COPYWRITING

Tworzenie treści na stronę internetową to proces, który wymaga znacznych nakładów czasowych, ale daje wymierne korzyści w dłuższej perspektywie. To właśnie poprzez treści możemy przekazać informacje o ofercie naszej firmy w sposób przystępny i zrozumiały dla potencjalnych klientów. Aby do nich dotrzeć, treści muszą być dostosowane pod kątem języka komunikacji do grupy docelowej. Teksty dla młodszej grupy odbiorców będą miały inną formę niż te adresowane do starszych osób, a treści dla specjalistów w danej dziedzinie będą wymagały bardziej technicznego języka.

Tworząc treści na stronie internetowej warto zwracać uwagę na to, by teksty były wartościowe z punktu widzenia odbiorcy. Powinny przyciągać uwagę i zachęcać do zapoznania się z ofertą firmy, ale również budować zaufanie i wizerunek marki. Dlatego warto poświęcić czas i zasoby na zaprojektowanie treści w taki sposób, by stanowiło spójną całość ze wszystkimi pozostałymi elementami na stronie.

Copywriting odgrywa również istotną rolę w kontekście pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania. Należy zwrócić uwagę na to, by umieścić odpowiednie słowa kluczowe w tekście, które będą odpowiadały zapytaniom potencjalnych klientów w wyszukiwarkach internetowych. Jednocześnie warto zadbać o to, aby tekst był napisany w sposób naturalny i niezbyt nachalnie przesycony słowami kluczowymi.

PROGRAMOWANIE

Programowanie strony internetowej to proces, który polega na stworzeniu kodu, który zapewnia funkcjonalność i interaktywność witryny. Programiści korzystają z różnych języków programowania, w zależności od rodzaju aplikacji i wymagań biznesowych.

Podczas procesu programowania strony internetowej, należy wziąć pod uwagę wydajność strony i jej łatwość obsługi. Optymalizacja kodu, wykorzystywanie narzędzi do automatyzacji procesów oraz testowanie strony to kluczowe elementy tworzenia funkcjonalnej i wydajnej witryny.

Oprócz tworzenia funkcjonalności, programowanie strony internetowej obejmuje również integrację różnych systemów, takich jak systemy płatności, narzędzia do marketingu, systemy CMS i wiele innych w zależności od indywidualnych potrzeb danego biznesu.

W dzisiejszych czasach, programowanie strony internetowej nie kończy się na zbudowaniu funkcjonalnej witryny. Ważne jest także dbanie o jej bezpieczeństwo i ciągłe aktualizowanie, aby zapewnić użytkownikom i właścicielom strony pełne bezpieczeństwo i niezawodność.

ANALITYKA

Podpięcie analityki na stronę internetową polega na zainstalowaniu na niej specjalnego kodu śledzącego, który umożliwia monitorowanie zachowań użytkowników na stronie. Dzięki temu narzędziu można zbierać i analizować różnego rodzaju dane dotyczące ruchu na stronie, takie jak liczba odwiedzin, źródło ruchu, średni czas spędzony na stronie, strony wejścia i wyjścia, konwersje, itp.

Najpopularniejszym narzędziem analityki internetowej jest Google Analytics, które oferuje zaawansowane funkcje analizy ruchu na stronie internetowej. Po zainstalowaniu kodu analityki na stronie, dane te są zbierane i przesyłane do serwera Google, gdzie są analizowane i przedstawiane w postaci różnych raportów.

Dzięki analityce internetowej możemy lepiej zrozumieć zachowania swoich użytkowników i zoptymalizować swoją stronę w celu zwiększenia liczby konwersji i poprawy jakości ruchu na stronie. Na podstawie danych analitycznych można na przykład określić, które strony cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników, jakie słowa kluczowe przynoszą najwięcej ruchu organicznego, jakie są najważniejsze źródła ruchu, itp.

Podpięcie analityki na stronę internetową jest zatem ważnym krokiem w celu uzyskania wglądu w ruch na stronie, a także w celu zoptymalizowania swojej strony internetowej, by osiągnąć lepsze wyniki biznesowe.

 Zaufaj specjalistom, którzy wybierają nowoczesne i skuteczne rozwiązania na miarę potrzeb Twojego biznesu.

Jeśli szukasz agencji, która oferuje coś więcej niż tylko samo projektowanie stron internetowych, to Way Better jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. W odróżnieniu od innych firm, wypełniamy lukę na rynku, oferując kompleksowe rozwiązania z zakresu projektowania stron internetowych oraz działań marketingowych.
Łączymy funkcje specjalistów z software house oraz specjalistów od marketingu, dzięki czemu tworzone przez nas strony internetowe są nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale również zoptymalizowane pod kątem marketingowym i biznesowym.
Wybierz agencję, która potrafi wyjść poza schematy i zaproponować Ci rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Magdalena WojdyłaHead of Content | Project Manager | Copywriter